piątek, 5 lipca 2013

Suplementacja: Omega 3

Już kilkukrotnie wspominałam, że wyniki moich badań nie są zadowalające. Najgorszy jest jednak poziom cholesterolu: całkowity i LDL (czyli ten zły) są zdecydowanie za wysokie.

W związku z tym postanowiłam zacząć stosować kwasy Omega 3.


Moje "omegi" są od Olimp Labs i zapłaciłam za nie +/- 20 zł w aptece. W opakowaniu mamy 60 kapsułek po 1000 mg każda. Dziennie zażywa się 1 sztukę. Dopiero zaczęłam opakowanie i za 2 miesiące okaże się, czy przynoszą one pożądany przez mnie efekt w postaci obniżenia poziomu tego ... cholesterolu.

Gold Omega 3® to suplement diety zawierający wysokogatunkowy, skoncentrowany olej z ryb zimnowodnych, mianowany na 65%-ową zawartością kwasów omega-3.
Kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 zalicza się do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Określa się je mianem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), ponieważ muszą być bezwzględnie dostarczane z diety. Wyniki wielu badań klinicznych dowodzą, że przyjmowanie kwasów omega-3 wykazuje korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponieważ trudno dostarczyć jest ich odpowiednią ilość wraz z pożywieniem, należy sięgać po odpowiednie preparaty. Podaż tych składników z dietą bywa często niewystarczająca, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja odpowiednimi preparatami zawierającymi w składzie kwasy omega-3.

Badania naukowe udowodniły, że odpowiedni udział kwasów omega-3 w diecie człowieka:

- przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania serca (efekt dotyczy spożycia łącznie min. 250 mg dziennie kwasów EPA i DHA)
- przyczynia się do utrzymania właściwego poziomu trójglicerydów (efekt dotyczy spożycia łącznie  min. 2 g dziennie kwasów EPA i DHA)
- przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi (efekt dotyczy spożycia łącznie min. 3 g dziennie kwasów EPA i DHA)
- przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu (efekt dotyczy spożycia min. 250 mg dziennie i DHA)
- przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia (korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie.) 

Niestety jest pewien "malutki" problem: jakieś pół godziny po zażyciu preparatu zaczyna mi się "odbijać rybką". Dlatego kapsułkę łykam po kolacji (a właściwie to jakieś 20 minut przed snem). Nie wyobrażam sobie zażyć moja omegę rano, a potem cały dzień mieć wrażenie, że jadłam rybę... 
Czy Wy zażywacie Omega 3? Jestem ciekawa, czy też macie takie "doznania" jak ja ;)

P.S. Przy zakupie Omegi zwracajcie uwagę, czy jest to samo Omega 3 czy może jakieś domieszki Omegi 6 i 9. Pamiętajcie, że te dwa ostatnie kwasy występują w naszym pożywieniu dość powszechnie, więc nie powinno się ich jeszcze dodatkowo dostarczać w postaci suplementów. 

6 komentarzy:

 1. ja na zmianę łykam omega-3 i tran (szczególnie w okresach zimowych bo dodatkowo zawiera składniki poprawiające odporność). na szczęście nie mam żadnych niemiłych objawów ze strony układu pokarmowego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kiedyś też łykałam tran (nie pamiętam jakiej firmy) i miałam podobne doświadczenia ;) Ale będę szukała dalej, bo Omega 3 mam zamiar łykać dłuższy czas (oczywiście z krótkimi przerwami) :)

   Usuń
 2. Daj znać, jak z efektami! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za dwa miesiące na pewno dam znać :)

   Usuń
 3. Hej :) ja łykam dokładnie ten sam preparat co Ty ale jeszcze nie zdarzyło mi się żadne odbijanie czy podobne rewelacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to chyba jestem jedyną osobą z takimi problemami :/

   Usuń