poniedziałek, 2 marca 2015

Ulubione i zdrowe przekąski i produkty: B


Zapraszam na kolejny post z serii Ulubione i zdrowe przekąski i produkty. Dziś "na tapetę" bierzemy literę B.
B



Brokuły - roślina o kontrowersyjnym smarku. Niektórzy je kochają, inni nienawidzą. Jednak ze względu na ich wartości odżywcze warto je jeść. Mimo, iż nie jestem ich miłośniczką "przemycam" je w sałatkach. Zawierają sulforafan, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Brokuły są źródłem minerałów takich jak: potas, wapń, żelazo, fosfor, mangan, magnez, siarka oraz witamin: A (beta-karoten), B1, B2, B6, C, K, PP, kwas pantotenowy i kwas foliowy. Brokuły jako warzywo są też naturalnie dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Ponadto zawierają dużą ilość chromu :)


Banany - odżywczy owoc, który może zastąpić przekąskę. Zawiera sporo cukru, ale dzięki temu możemy nim zaspokoić nasze pragnienie na słodycze :) - takie małe oszustwo. Zawierają dużo potasu i sporo sodu, a ponadto fosfor, żelazo, wapń oraz magnez.



Buraki czerwone - idealne na czerwony barszcz. Bogate źródło składników odżywczych: wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz rubidu i cezu. Odgrywają duże znaczenie w profilaktyce antynowotworowej.


A co dają nam witaminy i składniki odżywcze zawarte w opisanych wyżej produktach? (oto najważniejsze informacje)
Witamina A: 
Bierze udział w metabolizmie białek i hormonów. Wpływa na jakość widzenia oraz bierze udział w budowaniu odporności organizmu. Ma właściwości przeciwutleniające, więc chroni nas przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników oraz sprzyja zdolnościom regeneracyjnym komórek. 

Witamina B1:
Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, a ponadto sprzyja szybszemu gojeniu się ran.

Witamina B2:
Warunkuje prawidłowe procesy widzenia, jest niezbędna do wydzielania kortyzolu (hormon o właściwościach przeciwzapalnych), bierze udział w procesach utleniania i redukcji.

Witamina C:
Usuwa wolne rodniki, uszczelnia naczynia krwionośne, jest konieczna do dobrego wchłaniania żelaza i wapnia w przewodzie pokarmowym. Odgrywa również szczególne znaczenie w metabolizmie lipidów.

Witamina K:
Uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych przez co stają się mocniejsze, uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej, wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. 

Potas:
Warunkuje prawidłowe działanie organizmu, normalizuje rytm pracy serca stabilizując tym samym ciśnienie krwi. Bierze udział w skurczach mięśni oraz w przewodzeniu impulsów nerwowych, jak również reguluje gospodarkę wodną organizmu.

Fosfor:
Buduje kości i zęby, DNA oraz RNA.

Żelazo:
Bierze udział w wytwarzaniu hemoglobiny i dostarczania tlenu do komórek ciała (nie zapominajmy o tym).

Magnez:
Buduje kości i zęby, poprawia trawienie, przeciwdziała tworzeniu kamieni w nerkach. Reguluje napięcie mięśni i wpływa na koncentrację.

Wapń:
Podstawowy budulec kości. Bierze udział w procesie skurczu mięśni, krzepnięciu krwi oraz przemiany materii.

Rubid:
Niektóre jego sole mają działanie stymulujące ośrodkowy układ nerwowy.

Kwas pantotenowy:
Niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów. Przyspiesza gojenie ran, warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii, zapobiega przemęczeniu i usprawnia układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i pokarmowy. Bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu, hormonów i przekaźników nerwowych, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów.

Kwas foliowy:
Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek. Wpływa pozytywnie na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział. Usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit; jest czynnikiem antyanemicznym, pobudza procesy krwiotwórcze. Chroni organizm przed nowotworami.

Długo szukałam moich "ulubieńców jedzeniowych" na literę B i miałam z tym niemały problem :)
A jakie są Wasze ulubione "B"przekąski ;)

14 komentarzy:

  1. Ja uwielbiam sok z buraków

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Za sokiem z samych buraków nie przepadam, ale jeśli buraki są tylko jednym z kilku składników soku to taki miks wypijam z uśmiechem na ustach :)

      Usuń
    2. A ja uwielbiam gotowane buraczki :D

      Usuń
    3. Gotowane buraczki są fajnym dodatkiem do sałatek :D

      Usuń
  2. Oj, widzę dawniej znienawidzone przeze mnie brokuły - teraz wprost przeciwnie, uwielbiam je! Banany w owsiance to niebo, a bez czerwonego barszczu nie ma zimy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się w 100% z Twoją wypowiedzią :)

      Usuń
    2. Brokuły gotowane przepyszne tak jak i zresztą kalafior, a banany to jest obowiązkowy element mojej diety.

      Usuń
    3. Jeśli chodzi o kalafior to, jak dla mnie, jest OK, ale nie mogę powiedzieć, że za nim przepadam.

      Usuń
  3. Wszystkie te produkty uwielbiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Odpowiedzi
    1. Będę dziś przygotowywała sałatkę z brokułami :)

      Usuń
  5. Wszystkie produkty uwielbiam ;)

    OdpowiedzUsuń