środa, 5 grudnia 2012

O masażu słów kilka

UWAGA!!!
INFORMACJE ZAWARTE W TYM POŚCIE NIE ZASTĄPIĄ PORADY LEKARZA ANI FIZJOTERAPEUTY!
DOSTĘPNE PONIŻEJ INFORMACJE POCHODZĄ Z OGÓLNODOSTĘPNYCH ŹRÓDEŁ WYKORZYSTYWANYCH W SZKOŁACH ORAZ Z OGÓLNODOSTĘPNYCH MATERIAŁÓW ZWIĄZANYCH Z MASAŻEM I FIZJOTERAPIĄ. 

Myślę, że blisko 90% społeczeństwa boryka się z cellulitem i wydaje mi się, że spora grupa wśród tych ludzi wie, że "na cellulit" pomaga masaż. Niestety nie każdy wie, jak prawidłowo wykonać masaż i nie każdego z nas stać, by na profesjonalny masaż antycellulitowy się udać. Oczywiście walka z cellulitem to nie jedyne zastosowanie masażu. Można np. z jego pomocą wzmocnić mięśnie.
Oto kilka masażowych informacji:
Zacznijmy od definicji masażu:

Masaż jest sprężystym odkształceniem mechanicznym działającym na komórki, tkankę łączną, narządy, mięśnie i naczynia. Może on poprzez uruchomienie szeregu procesów adaptacyjnych przywracać prawidłowy układ przestrzenny komórek, tkanek i narządów, co z kolei będzie miało decydujący wpływ na sprawność całego organizmu.

Ze względu na zastosowanie masaż możemy "podzielić" na:
 - masaż leczniczy (profilaktyka, leczenie, rehabilitacja)
 - masaż sportowy (odnowa biologiczna oraz leczenie urazów sportowych)
 - masaż kosmetyczno - higieniczny (medycyna estetyczna, masaż relaksacyjny u kosmetyczki itd)

W walce z cellulitem wykorzystuje się masaż leczniczy. Poniżej pogrubiłam rodzaje, które mogą pomóc w walce z "pomarańczową skórką".
Oto rodzaje masażu leczniczego:
1. Masaż klasyczny.
2. Masaż specjalistyczny
 - segmentarny
 - łącznotkankowy
 - limfatyczny
 - izometryczny
3. Masaż przyrządowy
 - wibracyjny
 - pneumatyczny
 - przyrządami masującymi
4. Masaż w środowisku wodnym
 - wirowy
 - podwodny
 - natryskowy.

Dlaczego podkreśliłam właśnie te rodzaje masażu?

Oto odpowiedź:
Masaż klasyczny: wykorzystujemy klasyczne chwyty stosowane w masażu, a więc głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie oraz wibrację (mam nadzieję, że nic nie pominęłam ;-)). Taki masaż wpływa na ukrwienie, jędrność skóry i mięśni, ułatwia "relaks" zmęczonego mięśnia itd.
Masaż limfatyczny inaczej drenaż limfatyczny: to zabieg, który przez zastosowanie odpowiednich technik masażu pozwala na usprawnienie krążenia limfy  oraz likwidację obrzęków zastoinowych i zapalnych. Przeciwdziała powstawaniu chorób wywołanych zastojem chłonki.
Masaż izometryczny: to masaż, którego głównym celem jest poprawa kondycji naszych mięśni. W związku z tym moim zdaniem poprawiając kondycję mięśni poprawiamy pracę pompy mięśniowej, a więc usprawniamy krążenie i jednocześnie poprawiamy jędrność skóry i jej wygląd samym faktem wykonywania masażu ;-)
Masaż pneumatyczny to masaż z użyciem specjalnych rękawów, w które wkładamy kończyny. Ma on mieć podobne działanie jak masaż limfatyczny.

Kierunki w masażu:
To bardzo ważna sprawa :-) Pamiętajcie, że należy masować się w kierunku "do sercowo", czyli:
 - kończyna górna (dłoń, nadgarstek, przedramię, staw łokciowy, ramię, bark)
 - kończyna dolna (stopa, staw skokowy, podudzie, staw kolanowy, udo, staw biodrowy)
 - plecy (od "pupy" do karku i od kręgosłupa do barku)
 - brzuch (raczej okrężnie wokół pępka ale zawsze tak, by po stronie woreczka robaczkowego ręce szły do góry - by nie "napchać" do woreczka niepotrzebnie czegoś, czego być tam nie powinno)

UWAGA!!! W drenażu limfatycznym zasadniczo kierunki są takie same, ale najpierw w celu ułatwienia odpływu chłonki do układu krwionośnego należy udrożnić pnie limfatyczne i węzły chłonne przy ujściu żylnym, a następnie zachowując odpowiedni kierunek opracować dalsze części.Oczywiście każde "masowanie" skóry (nawet zwykłe wcieranie kremu) będzie miało pozytywny wpływ na wygląd tego największego organu (niektórzy mówią narządu) ludzkiego :-)
A swoją drogą wiecie, że powierzchnia skóry dorosłego człowieka to ok 2 m2 (czyli 2 metry kwadratowe) ;-)

Jak Wam się podobają takie posty?

Kicia

8 komentarzy:

 1. Bardzo mi sie podoba ten post :) Wiele przydatnych informacji. Oj tak cellulit ... masowałam ostatnio przez 2 tygodnie masażerem z oriflame ale rprzestałam bo miałam takie siniaki że jeszcze bardziej wstydziłam się swoich nóg...

  OdpowiedzUsuń
 2. No się cieszę bardzo :) Może się czegoś ciekawego na ten temat jeszcze dowiem. Na prawdę takie wskazówki są bezcenne ;)

  Dziękuje Ci bardzo ja sama za siebie trzymam kciuki.

  No cóż ! To miłego sylwestra. No ale najpierw świeta !!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie ! Nie możemy poddać się tym wszystkim smakołykom. Poradzimy sobie na pewno ;* Musimy być silne. Ja wiem tyle że jak zacznę teraz po moich 3 dniach jedzenia wszystkiego to w święta będzie mi szkoda zmarnować całe dwa tygodnie. Muszę się postarać !

  OdpowiedzUsuń
 4. Przecież jak czasem sobie wypijesz puszkę coli to się nic nie stanie. Jedna puszka lepsza niż litrowa butelka. Ja się strasznie boję świąt.... no ale ... kurcze musimy sobie poradzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Masaż jest dobroczynny - jego zalety znane były już w starożytności!

  OdpowiedzUsuń